Kiedyś dawno, dawno temu moja nauczycielka języka polskiego próbowała mnie nauczyć, że nie zaczyna się zdania od „Więc …”, zapewne czyniła to w słusznej wierze, jednak czasem tak się zdarza, iż myśli kumulujące się w mojej świadomości szaleją, gonią i wyprzedzają się nawzajem i siłą rzeczy pojawia się to sformułowanie, bo gdy usiadłem do napisania tego teksu, była to pierwsza myśl jaka oplotła moje zwoje nerwowe.

A więc (łamiąc wszelkie konwenanse) niniejszym tekstem rozpoczynam swoja przygodę z Punktem Zwycięstwa (i jeśli zajdzie taka potrzeba dalej zwanym „PeZet”). Od jakiegoś czasu przygotowując się do tej chwili, wypisywałem różne pomysły na „pierwszy temat”, lista zmieniała się nieustająco.

Coś się pojawiło, coś zniknęło a jeszcze inne coś ewoluowało. Finalnie, jak to bywa w naturze – przewrotnie pojawił się temat, którego nigdy i nigdzie nie zapisałem oraz nie poświeciłem mu czasu na przygotowanie. Postawiłem trochę na spontaniczność, ale też trochę i na swoją naturę odkrywcy i może jak wyjdzie to i przewodnika.

 

Jak się niżej przekonacie, postanowiłem podzielić się swoim doświadczeniem i pomóc początkującemu pretendentowi fana planszówek oddając mu przewodnik po podstawowych źródłach informacji z mniej lub bardziej obiektywnymi „polecajkami”.

 

„I gdy wędrowiec ruszył, zapomniał że nie spakował do tobołka nic poza chęciami  (…)”

 

List amitraszowców do wydawców.

 

Gdy do Twojej świadomości dotrze już to, że te planszówki to mogą być nawet interesujące, i może warto poświecić im trochę czasu zaczniesz zapewne szukać podstawowych informacji na ten temat. Pojawią się pierwsze pytania, Gdzie znajdę recenzję gier ? Gdzie mogę się zapytać co warto kupić żeby nie narazić się na niewybredne żarty ? Czy ktoś umieszcza jakieś relacje z rozgrywek ? Itp. Itd. Tak wiele pytań, a tak mało odpowiedzi …

Na szczęście żyjemy w czasach postmodernistycznego hiperrealizmu (przynajmniej tak słyszałem) i mamy tak cudowne narzędzie jak Internet, który pozwala nam docierać do każdej potrzebnej informacji.

Tak to wygląda w idealnym założeniu … niestety pośród morza informacji, znajdziemy różne, te krystalicznie czyste jak łza będące pożywką dla naszego spragnionego wiedzy mózgu jak i te będące zgnilizną tłoczące truciznę do tego co powinniśmy wiedzieć.

 

BGG – Nieskończona księga wiedzy …

strona startowa board game geek

 

Zakładam na potrzeby tej właśnie chwili, że wiesz już co to gry planszowe, grałeś w chińczyka i monopol i chciałbyś wskoczyć co najmniej level wyżej. Na początek chciałbym Ci zaproponować angielski serwis BGG (hiperlink) i choć to może miejsce, które częściej będziesz odwiedzał na późniejszym etapie swojej przygody z planszówkami to niejako z urzędu muszę przedstawić je w pierwszej kolejności. Sam Nostradamus nie przewidział w swych przepowiedniach powstania czegoś tak pomocnego dla fanów gier. Nigdy nie zapomnę, tego uczucia które mi towarzyszyło, jak pierwszy raz, z lekkim rumieńcem na twarzy, przyśpieszonym pulsem, drżącymi dłońmi, rozpalonym do czerwoności sercem wszedłem na serwis board game geek. Był to początek lata, w powietrzu unosił się zapach kwitnącej wiśni a ja wiedziałem już, że moje życie nabrało nowego kolorytu, nowej jakość i że gdy tylko zapragnę będę wiedział wszystko absolutnie wszystko na temat gier planszowych.

Tak to mniej więcej wygląda, serwis ten to największa na świecie biblioteka gier planszowych (karcianych, wojennych, bitewnych). Znajdziesz tam rankingi, zdjęcia, opinie, newsy, filmy, instrukcje (i ich tłumaczeni), strategie. A wszystko to tworzone przez fanów dla fanów. Jest to idealne miejsce, żeby zapisywać swoją kolekcję gier czy tworzyć listę życzeń a do tego w bardzo prosty sposób można gromadzić informację o wszystkich swoich rozgrywkach – oczywiście tylko dla zalogowanych użytkowników. Praktycznie można wyjść z założenia, że jeśli jakiejś gry nie ma na bgg to nie istnieje (nie znajdziesz tam zapewne gier promocyjnych czy promujących jakieś regiony lub inicjatywy).

 

ranking bgg

 

Serwis ów organizuje nawet swój konwent – niestety trzeba pokonać Atlantyk i przyznaje popularną i pożądaną (może nie tak jak Spiel des Jahres) przez wydawców i twórców nagrodę za najlepszą grę planszową (w różnych kategoriach).

 

Coś z naszego podwórka czyli nasze rodzime forum gry planszowe.

Punkt z ktorego zaczynamy forum gry planszowe

 

Kolejnym przystankiem w sieci któremu powinieneś poświecić chwile (może nawet dłuższą) to forum gry planszowe KLIK (FGP). Pierwsza dość istotna informacja to ta, że aby w pełni z niego korzystać musisz być zalogowanym użytkownikiem (w zasadzie aby w ogóle korzystać). Gdy już FGP otworzy przed Tobą swoje zasoby pojawiają się liczne kategorie do wyboru. Osobiście polecam:

  • Gry Planszowe i karciane – konkretne tytuły – Uwaga w tym dziale nie pytamy o zasady, ale jeśli chcemy poznać opinie, przemyślenia, uwagi, informacje o polskim wydaniu, to świetne miejsce aby poszukać informacji. Pomocne bywa to, ze nawet wydawcy czy autorzy gier się udzielają. Wiec wędrowcze jeśli szukasz informacji o jakiejś grze to możesz zarzucić w wyszukiwarkę i najprawdopodobniej ją znajdziesz.
  • Ogólne dyskusje o grach planszowych i karcianych – to zaiste ciekawy dział dla osób szukających wieści o wydarzeniach, trendach, potrzebach, kolekcjach, koszulkowaniu kart, tłumaczeniu elementów gier (tu wielki szacunek dla zaangażowania osób w tą inicjatywę) i innych okołoplanszówkowych tematach. Możecie też trafić na bardziej lub mniej ciekawe gównoburze wtedy nie pozostaje nam nic innego jak, zrobić sobie popcorn i usiąść wygodnie w fotelu. Co do uczestnictwa w nich to czasem brak  chwili refleksji doprowadzi do zbanowania.
  • Zasady – pytania i wątpliwości – muszę przyznać, że jest to doskonałe miejsce aby spytać o wątpliwości w zasadach, korzystałem osobiście kilka razy i zawsze otrzymałem pomocną dłoń. Jednak z ogólnych zasad netykiety sugeruję najpierw sprawdzić, czy dany problem już nie zaistniał i czy nie został szeroko omówiony.
  • Co kupić ? Pytania i rady …  – Śledzę ten wątek od kilkunastu lat i uważam, za jeden z ważniejszych w szczególności dla osób szukających rady na początek. Śmiało, jeśli zastanawiacie się jaką planszówkę kupić to warto przekopać tę skarbnicę wiedzy. Są tu ukryte myśli i istotne wskazówki, co i dlaczego kupić.
  • Zrób to sam – ostatni wątek który zamierzam przedstawić z nazwy, dla mnie jest to miejsce gdzie, każdy kto chciałby malować figurki (na potrzeby tego wpisu – do gier planszowych) albo już maluje może znaleźć rady, porady, wskazówki, krytykę (konstruktywną), pochwały inspiracje. Jeśli chcesz uwolnić duszę artysty to śmiało odnajdziesz się. Poza malowaniem figurek, znajdziesz wskazówki dla bardziej szalonych i skomplikowanych wyzwań związanych z naszym hobby – zrobienie insertu a nawet stołu przeznaczonego do grania.

ciag dalszy forum gry planszowe

W tym miejscu, kończę ten krótki przegląd po FGP resztę musicie odkryć sami, być może zawędrujecie w rejony z których będzie ciężko wrócić (np. dostaniecie bana za wywołanie … ożywionej dyskusji). W związku z czym będę z jeszcze większą uwagą śledził to forum.

 

Zapytaj się i giń – czyli jak nie dać się w ciągnąć w gierki na FB

grupa na facebooku dotyczaca gier planszowych

 

Ostatnim (no może nie tak do końca) rewirem gdzie chcę Cię wysłać drogi wędrowcze jest grupa  „Gry Planszowe” na Facebooku KLIK.

Oczywiście jeśli chcesz stać się jej częścią musisz spełnić dwa podstawowe warunki po pierwsze posiadać konto na FB oraz wystąpić o przyjęcie do grupy – nic prostszego (o umiejętności pisania nie wspominam). Grupa ta liczy na dzień dzisiejszy (20 maja 2021 r.) ponad 68,6 tyś. członków. Kilkadziesiąt różnych informacji dziennie, dużo pytań, jeszcze więcej odpowiedzi. Wszystko pięknie, cudownie i wspaniale, normalnie tęczowy wytrysk. No jednak nie jest tak do końca różowo … choć zależy czego szukasz.

Chyba, każde hobby przeżywa w swojej ewolucje przyjście nowych, którzy nie są akceptowani przez „starą gwardię” (tak mi trochę falą w wojsku zaleciało). A takie zjawisko obserwuje od jakiegoś czasu na tej grupie – coś w stylu ja gram w Gloomhaven a ty w Azul to ja jestem bardziej gracz niż ty. Do tego hejtowanie niektórych gier – Talisman, Splendor albo Ryzyko. Jednak, nie zniechęcaj się wędrowcze i jak będziesz chciał znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania śmiało zadaj je – jest duża szansa, że jakaś przyjazna dusza Ci pomoże.

 

Ostatnia prosta – czyli jesteś bliżej niż myślisz

 

I w zasadzie to wszystko na dziś. Jednak chciałbym na zakończenie wspomnieć jeszcze o jednym źródle mocy – są to blogi (oraz vlogi). I w tym miejscu nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zareklamować nas czyli Punkt Zwycięstwa … w skrócie PeZet. Poza recenzjami jakie się pojawią zapraszam gorąco do zapoznania się z biblioteczką i krótkim opisem gier na który Paulina poświeciła dużo pracy i zdrowia aby ją przygotować 👉KLIK. Spis ten będzie się rozrastał i aktualizował i niewątpliwie okaże się bardzo pomocny przy ewentualnym wyborze kolejnej gry do Twojej kolekcji.

 

I to już koniec tej przygody wędrowcze … dodam, że jeśli nurtuje Cię jakieś pytanie, zastanawiasz się nad wyższością k10 nad k6 lub zwyczajowo chciałbyś wpaść w wir dyskusji wymieniając myśli i słowa o grach planszowych lub niekoniecznie to zapraszam Cię w imieniu całego zespołu na przesyłanie ich na nasze maile.

Konrad Staniszewski

Loading spinner