Jeśli nas obserwujecie i czytacie, wiecie, że gry dla dzieci pełnią istotną rolę w naszym codziennym życiu. Przy wyborze i ocenie planszówek, w które grywamy z naszymi synami najważniejsze jest, nie wskazanie wiekowe wydawcy, ale to czy gra jest dobra, czy zasady są zrozumiałe dla dzieci i czy gra nie będzie nudziła dorosłych. To ostatnie jest chyba najważniejsze. Stąd też tytuł tego wpisu. Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka warto bowiem pomyśleć o takim prezencie, który sprawi przyjemność nie tylko naszym pociechom, ale także nam samym. No i przede wszystkim pozwoli nam wspólnie miło spędzić czas. W końcu wiadomo nie od dziś, że najlepszym prezentem rodziców dla dzieci jest właśnie wspólna zabawa.

 

Lisek Urwisek – kooperacyjna gra rodzinna

gra planszowa Lisek Urwisek pudełko oraz plansza

Lisek Urwisek, wyd. Nasza Księgarnia, gra dla 1-4 graczy, wiek 5+

Na pierwszy ogień idzie Lisek Urwisek od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Gra po dość długim czasie nieobecności na sklepowych półkach doczekała się w końcu dodruku. Myślę, że już samo to świadczy o tym, że jest to bardzo dobra gra, skoro była duża potrzeba jej powrotu.

 

Lisek Urwisek. kostki, pionki, figurka lisa

Lisek Urwisek – figurka lisa, pionki graczy i kości

Ta planszówka pudełkowo jest przeznaczona dla graczy w wieku 5+. Myślę jednak, że spokojnie ogarnięte 3 i 4-latki dadzą sobie radę, tym bardziej, że jest to kooperacja. Gra jest bardzo fajnie zrobiona. Każde dziecko doceni zarówno figurkę liska, jak i pionki graczy, ale przede wszystkim detektor, czyli urządzenie, które pozwala odczytywać podpowiedzi i znaleźć właściwego liska.

 

No właśnie, bo na czym polega ta gra?
Lisek Urwisek, plansza i karty

Lisek Urwisek – plansza, karty lisków i inne komponenty

Grając w Liska Urwiska gracze mają za zadanie znaleźć lisa, który ukradł pewnej babci pyszne i aromatyczne ciasto. Gracze rzucając kośćmi będą poruszali się po planszy zbierając podpowiedzi lub odkrywając kolejne podejrzane liski.

Ta gra to fajne wprowadzenie do innych gier detektywistycznych. Dodatkowo ćwiczy takie umiejętności jak zapamiętywanie, logiczne myślenie i współpraca.

 

Mrówki – szybka rozgrywka dla wszystkich

gra planszowa Mrówki - pudełko

Mrówki, wyd. Nasza Księgarnia, gra dla 2-5 osób, wiek: 8+, czas: 20 minut

Kolejna moja propozycja to gra Mrówki, również od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Jest to szybka i prosta gra, w której gracze będą mieli szansę poćwiczyć dodawanie i swój refleks. Zadaniem graczy jest bowiem znalezienie małych mrówek w wielkim mrowisku i zebranie ich odpowiedniej ilości. Nie będzie to jednak takie łatwe. Mrówki są w różnych kolorach i mają różne numery, a dodatkowo wraz z rozwojem rozgrywki do numeru mrówki trzeba będzie dodać liczbę mrówek już będący w grze. Dużo śmiechu i emocji gwarantowane.

gra planszowa Mrówki - karty

Mrówki: karty mrowiska oraz karty mrówek

Gra ma też istotny plus, jest na tyle mała, że można ją wrzucić do torebki czy plecaka i zagrać praktycznie wszędzie, gdzie znajdzie się kawałek w miarę płaskiej powierzchni, np. na kocu na plaży.

 

Minecraft – czyli fenomen gry komputerowej, której nie rozumiem, a planszówki doceniam i polecam

Tak, moi synowie grają w wersję komputerową Minecrafta. Tak, ja totalnie tego nie rozumiem. Kiedy kilka lat temu Ravensburger wypuścił na rynek pierwszą grę planszową nawiązującą do tego fenomenu, czyli Minecraft Builders and Biomes, moje nastawienie do tematu było… delikatnie rzecz ujmując sceptyczne. Na szczęście dałam się namówić na partyjkę i jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się, że gra jest fajna. Nawet bardzo fajna! Co prawda, bardzo ciężko było mi połapać się w tych wszystkich nazwach, którymi posługiwali się moi synowie, ale sama mechanika, zasady gry i nawet klimat bardzo mi się spodobały.

Dlatego dziś z czystym sumieniem polecam Wam jako rodzicom i Waszym dzieciom wszystkie gry z tej serii. O Minecraft Builders and Bioms pisaliśmy już tutaj, dlatego dziś kilka słów o dwóch pozostałych grach.

Minecraft Heroes of the village oraz Minecraft Portal Dash

Obie gry to kooperacje, ale skierowane do dwóch grup wiekowych.

gra planszowa Minecraft Heroes of the village, pudełko, w tle bar Punt Zwycięstwa

Minecraft Heroes of the Village, wyd. Ravensburger, gra dla 2-4 graczy, wiek 7+, czas: 20 min+

Pierwsza jest o wiele prostsza i zgodnie ze wskazaniem wydawcy jest przeznaczona dla graczy 7+ (choć spokojnie możecie spróbować zagrać już z 5-latkiem). W tej grze gracze współpracują ze sobą przy budowaniu trzech budowli zanim przeciwnik – Villager dotrze do miasta! Jest to wyścig z czasem dający dużo radości dzieciakom.

 

gra planszowa Minecraft Portal Dasch, pudełko, w tle bar w knajpie Punkt Zwycięstwa

Minecraft Portal Dash, wyd. Ravensburger, gra dla 1-4 graczy, wiek 10+, czas: 30 min +

Druga jest dużo trudniejsza, ale i też oczywiście ciekawsza. W Minecraft Porta Dash zadaniem graczy jest ucieczka z Netheru – ognistego podziemia. Oczywiście nie jest to proste zadanie, bo na swojej drodze gracze spotykają potwory takie jak kostki magmy, ghasty czy endermany. W trakcie ucieczki należy również wspólnie podejmować trudne decyzje o sposobie i czasie wykorzystania zasobów, które dość szybko będą się  kurczyły.

 

gra Minecraft Portal Dash, rozłożone komponety

Gra Minecraft Portal Dash – komponenty w trakcie rozgrywki

Na pierwszy rzut oka zasady mogą się wydawać dość trudne, bo oprócz planszy głównej z terenem, każdy z graczy ma swoją planszetkę, na której będzie trzymał i rozwijał swój ekwipunek. Dodatkowo obok stosu zasobów będzie się znajdowała tablica piglina, na której należy umieszczać zasoby niezbędne do wybudowania portalu, który umożliwi Wam ucieczkę z Netheru. Warto jednak poświecić chwilę na zgłębienie zasad (które w trakcie rozgrywki szybko okazują się zrozumiałe i proste) by świetnie spędzić czas ze swoimi dzieciakami.

 

Psi park – czy można zrobić grę planszową o wyprowadzaniu psów na spacer? TAK!

gra planszowa psi park, pudełko oraz plansza

Psi park, wyd. Galakta, gra dla 1-4 graczy, wiek: 10+, czas: 40-80 minut

Już jakiś czas temu doszłam do wniosku, że nie ma tematu, w którym nie można byłoby zrobić gry planszowej. Gra Psi park od wydawnictwa Galakta utwierdziła mnie w tym przekonaniu. Jest to urocza, super wykonana gra o wyprowadzaniu psów na spacer. W każdej rundzie gracze będą mieli możliwość wyprowadzenia na spacer do psiego parku maksymalnie 3 swoich psów. Każdy wyprowadzony pies to oczywiście punkty. Natomiast niewyprowadzanie pieska – tak jak w życiu – może mieć dla nas negatywne konsekwencje.  W parku, podczas spaceru, gracze będą zyskiwali zasoby oraz reputację.

 

Psi Park, pudełko z zasobami

Psi park – pojemnik na zasoby: przekąski i zabawki dla psiaków

To co nas przekonuje do tej gry, to po pierwsze proste zasady i dość krótki czas gry. Po drugie świetne wykonanie (fajne drewniane pionki, żetony przysmaków i zabawek). Po trzecie talia kart psów. W grze znajdziecie aż 163 karty, przy czym na każdej z nich jest inna rasa psa! Karty, podobnie jak w grze Na skrzydłach, zawierają także krótkie ciekawostki na temat rasy. Nasze dzieci po otwarciu pudełka spędziły dobrą godzinę oglądając wszystkie karty! Także jeśli Wy lub Wasze dzieci kochacie pieski, to jest to zdecydowanie gra dla Was.

Psi park - karty psów

Psi park – karty psów

 

A może coś innego niż gra planszowa? Tak! Notes planszówkowicza.

Notesy planszówkowicza autorstwa Pauliny Wrzosek

Notesy planszówkowicza

Nie wiem jak Wam, ale nam bardzo często w trakcie rozgrywek przydarzają się różne śmieszne historie, które niestety wraz z czasem ulatują z głów. Czasem też pojawiają się różne przemyślenia co do samej gry. Staramy się też prowadzić rodzinne statystyki, ale różne kartki używane do tego celu znikają w niewyjaśnionych okolicznościach.  Stąd też w mojej głowie pojawił się pomysł stworzenia notesu, w którym można nie tylko opisywać i oceniać gry, w które się zagrało, ale także archiwizować zabawne sytuacje.

 przykładowe strony notesu planszówkowicza autorstwa Pauliny Wrzosek środek notesu planszówkowicza autorstwa Pauliny Wrzosek

 

 

 

 

Notes w wersji junior zawiera także kilka kolorowanek oraz 20 planszówkowych wyzwań.

Notes planszówkowicza junior, notatnik do zapisywania wyników rozgrywek, oceniania gier i tworzenia wspomnień

Notes planszówkowicza junior

 

Notes w wersji junior do nabycia tutaj i tutaj.

A jeśli ty rodzicu chcesz mieć swój własny notatnik, to wejdź tutaj, tutaj i tutaj.

 

A co dla niemowlaka?

Jak wiecie, w tym roku po raz trzeci zostaliśmy rodzicami. Najmłodszy członek naszej planszówkowej rodziny jest jeszcze jednak za mały na gry planszowe, ale i dla niego przewidziałam specjalny prezent. W tym celu zaprojektowałam własną  książeczkę kontrastową z obrazkami nawiązującymi do tematyki gier planszowych. Jak to się mówi, czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci 🙂

okładka książeczki kontrastowej dla najmłodszych, dzieci 0-12 miesięcy

Okładka książeczki kontrastowej dla najmłodszych

Książeczka do nabycia tutaj.

 

Jeśli szukacie jeszcze więcej inspiracji i polecajek gier dla dzieci zapraszamy do naszych innych wpisów:

List do Świętego Mikołaja – czyli 10 propozycji gier dla dzieci w wieku 3-8 lat

Moje top 10 gier dziecięcych czyli inspiracja na Dzień Dziecka!

Mam nadzieję, że znaleźliście inspirację na super prezent dla swoich dzieci (i samych siebie). Jeśli chcecie poznać więcej gier, koniecznie wpadnijcie do naszego pubu / klubokawiarni w Warszawie. Tam przy pysznej kawie z lokalnej palarni lub piwku możecie przetestować z rodziną i znajomymi ponad 400 gier z naszej kolekcji.

 

Pozdrawiam, Paulina
Loading spinner